Тема. Загальні способи одержання оксидів, основ, кислот, солей
Цілі уроку: ознайомити учнів із загальними способами одержання оксидів, основ, кислот, солей; розвивати навички роботи з навчальною літературою; показати на прикладі одержання різних класів неорганічних сполук взаємозв’язок між будовою, властивостями й одержанням цих речовин.
Тип уроку: комбінований урок засвоєння навичок, формування вмінь і творчого застосування їх на практиці.
Форми роботи: робота з підручником, групова робота.
Обладнання: Періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва, таблиця розчинності, ряд активності металів, лабораторне устаткування, хімічні реактиви.
ХІД УРОКУ
I. Організація класу
Для організації роботи на уроці учні об’єднуються у вісім груп (по дві групи на кожен клас неорганічних сполук для можливості взаємоконтролю та взаємоперевірки). Кожна група одержує картку-завдання, набір навчальної літератури, аркуш для оформлення результатів.
II. Актуалізація опорних знань.
Мотивація навчальної діяльності
Між класами неорганічних сполук існує генетичний зв’язок. Проаналізуємо, що означає поняття «генетичний зв’язок класів неорганічних сполук».
• Одні сполуки шляхом хімічних перетворень можна перевести в інші.
• Існує тісний зв’язок між складом окремих класів сполук.
• Взаємоперетворення кожного класу неорганічних сполук зумовлені їх фізичними й хімічними властивостями.
• Генетичний зв’язок дає можливість припустити шляхи синтезу класів неорганічних сполук.
Можливе одержання різних класів неорганічних сполук із простих речовин шляхом взаємоперетворення складних речовин.
Сьогодні ми повинні, спираючись на наші знання про властивості класів неорганічних сполук, їх генетичний зв’язок, розглянути способи одержання класів неорганічних сполук. Для цього в запропонованій літературі ви повинні знайти відповіді на певні питання й завдання.
Завдання для груп
Група 1
Розкажіть про способи одержання оксидів у промисловості.
Група 2
Розкажіть про способи одержання солей у промисловості.
III. Самостійна робота в групах
Учні під керівництвом учителя готують відповіді на завдання групи й вивішують на дошці підготовлені способи одержання класів неорганічних сполук.
Загальні способи одержання оксидів у промисловості
1) Багато речовин у природі існують у вигляді руд, що містять оксиди. Наприклад:
• бурий залізняк Fe2O3;
• червоний залізняк Fe3O4;
• боксити Аl2O3;
• пісок, кварц SiO2.
У цьому випадку одержання оксиду передбачає очищення і збагачення руди.
2) Шляхом спалювання простих речовин:
N2 + O2 = 2NO
3) Шляхом спалювання складних речовин:
4NH3 + 5O2 = 4NO + 6Н2O
Лабораторні способи одержання оксидів
1) Шляхом спалювання простих речовин:
С + O2 = СO2
2Mg + O2 = 2MgO
(Демонстрація спалювання вуглецю і магнію)
2) Шляхом спалювання складних речовин:
СН4 + 2O2 = СO2 + 2Н2O
3) Шляхом розкладання складних речовин у процесі нагрівання:

Одержання основ у промисловості
Луги — шляхом електролізу розчинів солей:
2NaCl + 2Н2O = 2NaOH + Н2 + Сl2
Лабораторні способи одержання основ
1) Луги — шляхом розчинення лужних і лужноземельних металів у воді:
2Na + 2Н2O = 2NaOH + Н2
Луги — шляхом розчинення основних оксидів у воді:
СаO + Н2O = Са(ОН)2
2) Нерозчинні основи — шляхом дії лугів на солі:
ZnCl2 + 2NaOH = Zn(OH)2 + 2NaOH
Промислові способи одержання кислот
1) Безоксигенові кислоти одержують шляхом розчинення галогеноводнів у воді:
HCl, H2S.
2) Виробництво оксигеновмісних кислот — це складний багатостадійний процес, що ґрунтується на розчиненні кислотних оксидів у воді:
SO3 + H2O = H2SO4
CO2 + H2O = H2CO3
Лабораторні способи одержання кислот
У лабораторії кислоти одержують шляхом дії більш сильних кислот на розчини солей:

Одержання солей у промисловості
1) Із природних сполук:
СаСO3, Na2CO3, MgCO3, NaCl.
2) Шляхом сплавлення оксидів:
Na2O + SiO2 = Na2SiO3
Лабораторні способи одержання солей
1) Шляхом взаємодії кислотних оксидів з розчинами лугів:
Са(ОН)2 + СO2 = СаСO3 + Н2O
2) Шляхом розчинення металів у кислотах:
Zn + 2НСl = ZnCl2 + Н2
3) Шляхом взаємодії основних оксидів з кислотами:
СаО + H2SО4 = CaSО4 + Н2О
4) Шляхом взаємодії основ і кислот:
2NaOH + H2SO4 = Na2SO4 + 2Н2O
5) Шляхом взаємодії солей з основами:
АlСl3 + 3NaOH = Аl(ОН)3 + 3NaOH
6) Шляхом взаємодії солей з кислотами:
Na2CO3 + 2НСl = 2NaCl + СO2 + Н2O
7) Шляхом взаємодії розчинів солей:
AgNO3 + NaCl = AgCl і + NaNO3
IV. Підбиття підсумків уроку
Учитель узагальнює відповіді учнів і підбиває підсумки уроку.
V. Домашнє завдання
Опрацювати параграф 15. Скласти схему одержання класів неорганічних сполук у будь-якій формі.
|